Bursa’da Future HR2024 İK Zirvesi

BURSA (İGFA) – Türkiye’nin İK alanında dijital dönüşüm noktasında hizmet veren en değerli şirketlerinden More Payroll tarafından düzenlenen Future HR2024 İK Doruğu Bursa’da gerçekleşti. Sunuculuğunu Burak Törün’ün yaptığı dorukta konuşan More Payroll CEO’su Dr. Bülent Öz, “Türkiye’de insan kaynakları alanında yazılım ihracatının yüzde 6.37 oranında seyderken, İrlanda’da ise bu oran yüzde 93.6 ile dünyanın en çok bilişim ihracatı yapan ülkesi İrlanda, ardından Almanya, Fransa, Avrupa’nın başka ülkeleri de devam ediyor” dedi.

ÖZ: GÜÇLÜ TÜRKİYE İÇİN DİJİTAL DÖNÜŞÜM

Bursa’da İK alanında çalışan pek çok şirket yöneticisinin ağır iştirak gösterdiği doruğun konuşmacıları İş Fütüristi ve Ekonomist Ufuk Tarhan, Gezinomi ve Bien Seramik İK Müdürü Mehmet Bilgin, More Payroll İş Geliştirme Yöneticisi Gizem Çepnili, Bursa Barosu Bilişim Hukuku Kurulu Lideri Av. Hilal Karakaş Eser, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı eski Çalışma Genel Müdürü Lütfü İncirlioğlu, Özgül Belgelendirme Genel Müdürü Dr. Oğuzhan Karagül oldu. Açılış konuşmasında Türkiye’nin dijital dönüşümünde şimdi yolun çok başında olmasına karşın süratli adımlar attığına dikkat çeken Dr. Bülent Öz, “Türkiye olarak, büyümek ve istihdamı arttırmak istiyorsak, dünyada var olan gücün ortasına girmek istiyorsak, bilişimin ve yazılımın olmazsa olmazların başında geldiği gerçeğini hepimizin kabul etmeliyiz. Dijital dönüşümle ilgili olarak bizim ana okullardan başlayan çok önemli bir sürece muhtaçlığımız var. Güçlü bir Türkiye için bu adımları atmalıyız” dedi.

İK ALANINDA MORE PAYROLL FARKI

Gezinomi ve Bien Seramik İK Müdürü Mehmet Bilgin, sürekli yenilik ve gelişimi amaçlayan şirketlerin insan kaynaklarını alanında dijital dönüşüme geçmesiyle birlikte erişilebilir olduğunu söyledi. Alım, More Payroll’un geliştirdiği dijital İK yazılımlarıyla birlikte şirketlerin güzelleştirme süreçlerini de süratli bir halde uygulandığını tabir etti. More Payroll İş Geliştirme ve Satış Yöneticisi Gizem Çepnili, dijital dünyada şirketlerin rekabet ortamında nasıl süratli aksiyon alabileceklerini aktardı. Çepnili, insan kaynaklarının dijital dönüşümü alanında şirketler bazında hizmet veren More Payroll’un İstanbul, Ankara, Antalya, Mersin ve Sakarya’da 75 çalışanıyla birlikte 1.000’den fazla şirketteki 120 bin civarında kullanıcıya her ay yazılım hizmeti verdiklerini belirtti.

İK’NIN DİJİTAL DÖNÜŞÜMÜ

Mesleki yeterlilik süreçlerindeki şimdiki gelişmeleri aktaran Özgül Belgelendirme Genel Müdürü Dr. Oğuzhan Karagül, “İş tahlil süreçleri, seçme ve yerleştirme, terfi ve iç atamalar, performans ve motivasyon idaresi, e-bildirimler, uzaktan eğitimler, esnek çalışma ve puantaj takip sistemleri, data idaresi ve arşivlere teknikleri düne kadar kağıt üzerinde takip edilirken bugün dijital teknolojiyle birlikte dönüşüme uğramıştır” dedi. Moderatörlüğünü Dr. Bülent Öz’ün yaptığı, “Dijital Dönüşümün Tüzel Alt yapıları ve Yasal Parametleri” oturumunda konuşan ÇSGB eski Çalışma Genel Müdürü Lütfü İncirlioğu, “Dijital dönüşüm yazılımının yasal alt yapısı elbette vardır lakin hukukî alt yapısını çok düzgün tahlil edilmeli” dedi.

DİJİTAL DÖNÜŞÜMÜN HUKUKÎ ALT YAPISI

İncirlioğlu, İK alanında dijital dönüşüm ve bu seyahatte hukukî boyut ve patron bordro yükümlülüğünün yasal desteği, çalışana bordro imza karşılığında verilmeli mi?, işçi-işveren uyuşmazlığında bordronun kanıt niteliği, İK süreçlerinin dijital idaresi nasıl olmalı ve KEP üzerinden bordro gönderilmesi üzere hususlara açıklık getirdi. Bursa Barosu Bilişim Hukuku Kurulu Lideri Av. Hilal Karakaş Eser, İnsan Kaynaklarında Dijital Dönüşüm ve Tüzel Yaklaşımlar en kıymetli mevzu data hukuku olduğunu söyledi. Eser, sunumunda 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu’nun 14.’ncü ve 15.’nci hususları ile 6698 sayılı şahsî dataların korunması kanununa dikkat çekti.

FÜTÜRİST UFUK TARHAN BURSA’DA

Zirvenin kıymetli konuşmacılarından birisi olan ünlü İş Fütüristi ve Ekonomist Ufuk Tarhan, iştirakçilere geleceğe dair kıymetli bilgiler verdi. Dünyanın en tesirli 100 bayan fütüristi ortasındaki tek Türk olan ve yapay zekanın hayatımızın vazgeçilmezleri olduğu günümüzde daha âlâ bir gelecek için kıymetli tavsiyelerde bulunan Ufuk Tarhan, “Bursa’yı çok seviyorum ve heyecanla geliyorum. Gelecek bizim onu etkilediğimiz, onun da bizi etkilediği akışkan bir seyahattir. Dijital ihtilal, robot ihtilali ve yenilenebilir güç ihtilalini birebir anda yaşıyoruz. Sürdürülebilir işi olmak isteyenler değişime ayak uydurmalıdır. O denli bir yetiştirin ki kendinizi siz işsiz kalmaktan değil, iş sizsiz kalmaktan korksun. Geleceğinizi planlayın, düzgün bir gelecek istiyorsak evvel düzgün bir insan olmaya çalışın” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir