Cem Bölükbaşı 2024’te Le Mans Serisi Avrupa Şampiyonası’nda

İSTANBUL (İGFA) – Espordaki muvaffakiyetlerinin akabinde açık tekerli yarış serilerine geçen, Formula 2 ve Muhteşem Formula serilerinde Türkiye’yi milletlerarası arenada temsil eden Cem Bölükbaşı, artık yeni bir seride pistlere çıkmaya hazırlanıyor.

Cem Bölükbaşı, yeni dönemde Avrupa’nın farklı ülkelerinde gerçekleştirilen ve 4 saat süren yarışlarıyla pilotları hem fizikî hem de zihinsel olarak zorlayan ünlü Le Mans Serisi Avrupa Şampiyonası’nda (ELMS) çaba edecek.

BÖLÜKBAŞI GÜÇLÜ SERİNİN EN ÜST KATEGORİSİNDE YARIŞACAK

Lüksemburg merkezli DKR Engineering ekibiyle pistlere geri dönecek Bölükbaşı; Barselona, Le Castellet, Imola, Spa-Francorchamps, Mugello ve Portimao üzere araba sporlarının en teknik ve kuvvetli pistlerinde yarışacak. 42 farklı otomobilin piste çıkacağı yarışlarda temsilcimiz, serideki en üst seviye araç düzeyi olan LMP2 (Le Mans Prototip 2) aracıyla, LMP2 Pro/Am kategorisinde yarışacak.

FIA Dünya Dayanıklılık Şampiyonası (FIA World Endurance Championship – WEC) ve bu kategorilerin tepe noktası olan Le Mans 24 Saat yarışlarında uğraş etmek isteyen pilotlar için değerli bir seri olan ELMS’de pilotlar kapalı tip araçlarla yarışıyor.

LMP2 ARAÇLARININ 4,8 LİTRELİK V8 MOTORLARI 600 BEYGİR GÜÇ ÜRETİYOR

Tüm araçlarda 600 beygir güç üreten Gibson Technology’ye ilişkin 4,8 litrelik V8 motor ve 65 litre yakıt tankı bulunuyor. Asgarî tartıları 950 kilogram olan LPM2 araçlarına birebir marka, kuru ve ıslak taban lastikleri temin ediliyor. Araçların emsal, motor ve lastiklerinse tıpkı olması pilotların pist üstü çabalarını öne çıkarıyor.

ŞAMPİYONLAR LE MANS 24 SAAT YARIŞLARINA KATILACAK

LMP2 ve LMP2 Pro/Am, LMP3 ve LMGT3 olmak üzere üç farklı araç sınıfı bulunan Le Mans Serisi Avrupa Şampiyonası’nda, kategorilerinin en güzellerine “zirvede” gayret imkanı tanıyor. Dönem sonunda LMP2’nin şampiyonu ve ikincisi, LMP2 Pro/Am, LMP3 ve LMGT3 şampiyonları Le Mans 24 Saat yarışına katılma hakkı kazanacak.

NİSAN’DA BAŞLAYACAK SERİ EKİM’DE SON BULACAK

İspanya, Fransa, Belçika ve Portekiz’de bir, İtalya’da ise iki yarışın yapılacağı Le Mans Serisi Avrupa Şampiyonası’nın yarış takvimi şöyle:

14 Nisan 2024 – Barselona, İspanya5 Mayıs 2024 – Le Castellet, Fransa7 Temmuz 2024 – Imola, İtalya25 Ağustos 2024, Spa-Francorchamps – Belçika29 Eylül 2024, Mugello – İtalya19 Ekim 2024, Portimao – Portekiz

15 DAKİKALIK SIRALAMA PERFORMANSI GRİDİ BELİRLİYOR

Klasmandaki sıralamalara nazaran birinci 10 pilotun sırasıyla; 25, 18, 15, 12, 10, 8, 6, 4, 2 ve 1 puan aldığı ELMS’de 90 dakikalık iki Özgür İdman seansı bulunuyor. Sıralama Çeşitlerinde ise her kategori için 15 dakikalık aralık sunulurken Pol Konumunu alan pilota ekstra 1 puan veriliyor.

MİCHAEL FASSBENDER VE JUAN PABLO MONTOYA ÜZERE YILDIZLARA KONUT SAHİPLİĞİ YAPAN BİR GRİD

Halihazırda Formula 1, Formula 2 ve Muhteşem Formula serilerinde yarışmış pilotlara konut sahipliği yapan ELMS, griddeki pilot çeşitliliğiyle de dikkat çekiyor. Bu isimler ortasında; Formula 1 efsanesi Juan Pablo Montoya ve Robert Kubica, tekrar farklı Formula 1 gruplarıyla pistlere çıkan Pietro Fittipaldi, Formula 2 şoförleri Clement Novalak, Oli Caldwell ve Marino Sato, 2023 Formula 2 ikincisi ve Mercedes-AMG PETRONAS F1 Grubu Yedek Pilotu Frederik Vesti, Muhteşem Formula 2023 Şampiyonu Ritomo Miyata ve Oscar, BAFTA ve Altın Küre adaylıkları bulunan dünyaca ünlü sinema yıldızı Michael Fassbender dahi bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir