Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’dan Ermenistan ile normalleşme açıklaması

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Azerbaycan’daki temaslarına devam ediyor. Fuat Oktay, iki ülke özel dal iş insanlarının bir ortaya geldiği Türkiye-Azerbaycan İş Forumu’na katıldı. Forum, Azerbaycan Başbakanı Ali Asadov, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, DEİK Başkanı Nail Olpak ve Azpromo Lideri Yusif Abdullayev başkalığında yapıldı. Özgür Ticaret Anlaşması’nın konuşulması gerektiğini belirten DEİK Başkanı Nail Olpak, “Belki teknik olarak ismi o olmaz lakin bunu yapabilirsek o amaçlara gidebiliriz. Azerbaycan’ın işgalden kurtarılan bölgelerinde, elbette gereksinim duyulan alanlarda biz Türk firmaları olarak daha fazla yer almak, misyon almak istiyoruz. Bir diğer konu daha var başarılı olamadığımız. Üçüncü ülkelerle işbirliği. Ben bunun üzerinde çalışmamız gerektiğine inanıyorum. Elbette sıhhat ve sıhhat turizmi dahil olmak üzere farklı bölümler var. Bir öbür başlık var. Türkiye yap, işlet, devret (PPP) ve BOT alanında 100 milyar doların üzerinde bugüne kadar tecrübeye sahip. Uygulamalar olarak verme konusunda da bizim paylaşmaya hazır olduğumuzu söylemek istiyorum ve ikili ticaretimize ivme kazandıracak olan ulusal paralarla ticaretin artırılması herhalde önceliklerimizdendir” dedi.

Türkiye-Azerbaycan ticari bağlantılarındaki esaslı geçmişe yeni bir boyut kazandıracak iş forumunun iyi bereketli geçmesini dileyen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Bizim tabi amaçlarımız var. Türkiye-Azerbaycan olarak cumhurbaşkanlarımız nezdinde bahiste amaçlar var. Şu anda 5 milyar dolar civarındayız. Kısmet olursa da bu yıl 6 milyar doları aşacağız. Bu cins birliktelikler her vakit mümkün olmuyor aslında bu cins birlikteliklerde yalnızca konuşmaların ötesine geçip bizden evvel ilgili iş insanlarının bir ortaya gelecekleri ve karşılıklı istişareler yapabilecekleri ve bu toplantıdan somut çıktılar elde edebilecekleri bir formata dönüşmesinde yarar olacağını düşünüyorum. Bu vesileyle de bunu hem bedelli tertipten sorumlu arkadaşlarımıza, iş dünyasının temsilcisi bedelli liderlerimizi, hem de siz iş dünyası temsilcilerimize, iş insanlarımıza bir defa daha hatırlatmak istiyorum” diye konuştu.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Başbakan Ali Esedov ve bakanlar ile Türkiye Azerbaycan bağlarının tüm taraflarıyla kıymetlendirme fırsatı bulduklarını söz eden Oktay, “Her alanda güçlenen işbirliğimizi temsilen Türkiye’den yeniden bakanlarımız ve kurum temsilcilerimizin de iştirakleriyle Türkiye Azerbaycan Hükümetlerarası Karma Ekonomik Kurulu 10. Periyot Toplantısı’nda gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Güçten ulaştırmaya, tarımdan dijitalleşmeye, dal sektör bağlantılarımızı masaya yatırmış olduk ve bu devam edecek. Devam eden bir süreç aslında. Bu heyetler ortası toplantıların en değerli katkısı, gereksinim, sorun ve tahlil odaklı olması ve direkt masada karar alıyor olmamızdır. Ancak olağan ki daha da değerlisi aldığımız bu kararların uygulanıyor olması. İş dünyamız taleplerini de yansıttığımız İşbirliği Hareket Planı’mıza verdikleri samimi dayanak için Başbakan bedelli kardeşim Sayın Esedov’a ve kabine üyelerine bir sefer daha huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sayın İlhan Aliyev’in yakın dostluğu ve bu dostlukla perçinlenen bağlarımızın önümüzdeki devirde çok daha yeterli boyutlara taşınacağını da yürekten inanıyorum. Tüm toplum olarak her bir birey olarak her iki ülkenin birbirine harika bir sevgisi, hürmeti, muhabbeti var. Lakin bunu ekonomik manada, ticari manada, siyasi ve askeri ve öbür alanlara ilaveten perçinleyecek olan, köklerini daha sağlamlaştıracak olan siz iş insanlarımızsınız” dedi.

“Tercihli Ticaret Mutabakatımızın ikili ticaretimize kısa vakitte olumlu yansımaları olmuştur”

Türkiye’nin Azerbaycan ile birlikte bölgede itimat ve istikrar için üstlendiği rolün son derece kıymetli olduğunu belirten Oktay, “2023’ü tarihi sayfalarına Türkiye-Azerbaycan münasebetlerinde amaçların aşıldığı, rekorların geçildiği bir yıl olarak yazmak bizlerin elindedir. Ekonomik ve ticari alakalar hem ülkelerimiz ortasında dostluğu, kardeşliği hem de bölgesel kalkınmayı destekleyen ögelerin başında gelmekte. İkili ticaret hacmimiz, 2021 yılında 2020 yılına nazaran yüzde 10 oranında artarak güç dahil 5 milyar dolar düzeyine ulaşmış durumda. Yeniden 2022 yılının birinci 10 aylık periyodunda ise 2021 yılının tıpkı periyoduna nazaran dış ticaret hacmimiz yüzde 31 oranında artmış ve 5,2 milyar dolara ulaşmıştır. 2017 yılından itibaren ticaret hacmimizin daima artması, Sayın Cumhurbaşkanlarımızın belirlediği 15 milyar dolarlık ticaret hacmi amacına ulaşma yolunda ilerlediğimizi gösteriyor. 2021 yılı mart ayında yürürlüğe giren Tercihli Ticaret Mutabakatımızın ikili ticaretimize kısa vakitte olumlu yansımaları olmuştur. Yürürlüğe girişinden 2022 yılı Eylül ayı sonuna kadar geçen müddette ülkemizin Tercihli Ticaret kapsamında ihracatı 14,8 milyon dolardır. Alacağımız yol nitekim var ve bu manada da Ticaret Bakanlıklarımıza da çok süratli formda artık ufak tefek şeyleri geride bırakıp, süratli hareket etmelerini hatırlatmak istiyorum” diye konuştu.

“Tırların sonda kalmasını engelleyecek kota ve gibisi durumlardan ötürü iş insanlarımızın önündeki manileri kaldırmayla alakalı önemli bir ilerleme sağladık”

Tercihli Ticaret Anlaşması’nın kapsadığı listenin iş dünyası ve kendileri için yetersiz kaldığını belirten Oktay, “Biz daha fazla eserde bu fırsattan yararlanmak istiyoruz. Sizlerden teklifler, talepler geliyor. Onları da, not ettik, görüştük ve değerlendirdik. Biz de her vakit olduğu üzere iş dünyamıza kulak vererek tercihli ticaret mutabakatı listemizi genişletmek için müzakereleri başlatmıştık. İkinci etapta çabucak hemen sonlanmak üzere. Ümit ediyoruz en geç 1 haftaya kadar da, yani 11 Kasım’da en geç biz buradan deadline olarak ta vermiş olalım. Şayet bugün akşama kadar bunu tamamlarsak daha güzel olur. Yarın Şuşa’da imzalarız. Tekrar, bugün de gündeme getirdik. Daha fazla eserde daha fazla ticaret imkanı oluşturacak muştuyu kısa vakitte sizlerle paylaşacağız. Kolaylaştırılmış gümrük çizgisi, transit taşımaların özgürleştirilmesi ve geçiş fiyatlarının karşılıklı olarak kaldırılması konularında tahlile ulaşacağımıza inanıyorum lakin öncesinde, en azından tırların sonda kalmasını engelleyecek kota ve gibisi durumlardan ötürü iş insanlarımızın önündeki maniler kaldırmayla alakalı önemli bir ilerleme sağladık. Tahminen bunu da bugün yahut yarın ilan ederiz. Pasaporta muhtaçlık duymadan, kimlikle karşılıklı seyahat edilebilmesini mümkün kıldığımız üzere ticari süreçlerdeki formaliteleri de tekrar kazan kazan anlayışıyla, kardeşlik şuuruyla hafifleteceğiz. Bunda kararlıyız. Dijital dönüşümde yapacağımız işbirlikleriyle bürokrasiyi en aza indirecek her iki tarafın da iş ve süreçlerini hızlandıracağı uygulamaları birlikte yürürlüğe koyacağız” dedi.

“İşgalden kurtarılan toprakların geliştirilmesinde Türk şirketlerinin de yer alıyor olmasından gurur ve memnunluk duyuyoruz”

44 günlük Vatan Muharebesi sonunda işgal altındaki toprakların kurtarılmasının sevincini anbean Azerbaycan ile birlikte yaşadıklarını vurgulayan Oktay, “Ben, bu vesileyle, şehit düşen kahramanlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Hepsi bu milletin kadim tarihinde altın harflerle yerlerini almıştır. Ruhları şad olsun. Azerbaycan’ın işgalden kurtardığı toprakların yine inşa ve ihyası da dahil olmak üzere Güney Kafkasya genelinde kalıcı barış ve istikrar uğraşlarında Azerbaycan ile tam dayanışma içinde hareket ediyoruz. İşgalden kurtarılan bölgelerin iktisadının geliştirilmesi, altyapısının güçlendirilmesi, ulusal ve tarihi kıymetlerinin gün yüzüne çıkarılması bizlerin de önceliğidir. Bu toprakların geliştirilmesinde Türk şirketlerinin de yer alıyor olmasından gurur ve memnunluk duyuyoruz. Firmalarımız, işgalden kurtarılan bölgelerin altyapısının güçlenmesi, tarımın canlanması ve zafere yakışır bir görünüm kazanması için Azerbaycanlı kardeşlerimizle birlikte çalışmaya hamdolsun başlamışlardır. Yıllardır bölgede istikrarsızlığın ve çekilen acıların sebebi olan işgalin sona erdirilmesi ve Azerbaycan topraklarının azat edilmesiyle, Güney Kafkasya’yı huzur ve refaha kavuşturacak yol açılmıştır” dedi.

“Türkiye’nin Ermenistan ile bağlantılarının olağanlaşması, Ermenistan’ın Azerbaycan ile bağlarının olağanlaşmasına bağlıdır”
Türkiye ve Azerbaycan’ın bölgedeki maksadının kalıcı barışın ve itimadın tesisi, yeterli komşuluk münasebetlerinin kurulması ve kalkınmanın hızlanması olduğunu söyleyen Oktay, “Bu iyi gidişatı bilakis çevirmeye çalışan, yanıtını alır. Tüm dünyaya bir defa daha, tek millet olarak birbirimizden güç alarak geleceğe umutla baktığımızı ve geleceği birlikte şekillendirdiğimizi buradan biz defa daha ilan ediyoruz. Azerbaycan’ın Ermenistan’a teklif ettiği barış muahedesinin birebir yapan anlayışla karşılık bulması tarafında de, dostumuz Azerbaycan’ın yanındayız. Ermenistan’la yürüttüğümüz olağanlaşma sürecinde, her hususta olduğu üzere, Azerbaycan’la yakın işbirliği ve eşgüdüm içerisinde hareket ediyoruz. Türkiye’nin Ermenistan ile bağlarının olağanlaşması, Ermenistan’ın Azerbaycan ile ilgilerinin olağanlaşmasına bağlıdır. Bölgede barışın tesis edilmesine bağlıdır. Ermenistan’ın işgalci yaklaşımlarından, saldırgan yaklaşımlarından vazgeçmesine bağlıdır. Yarın Şuşa’yı ziyaret ederek orada azatlığı, istiklali soluyacağız. Bölgede istikrar için Azerbaycan’la yakın dayanışma, temas ve yeniden uyumumuzu sürdürecek, sürekli Can Azerbaycan’ın yanında olacağız. Azerbaycan Cumhuriyeti’nin kurucusu ve birinci Cumhurbaşkanı Mehmet Emin Resulzade’nin dediği üzere; ‘Bir sefer yükselen bayrak bir daha inmez.’ Cennetmekan Haydar Aliyev’in attığı temeller üzerinde, Sayın Cumhurbaşkanı Aliyev’in liderliği, Başbakan çok bedelli dostum Ali Esedov ve tüm kabine üyelerinin çabalarıyla bu bayrak daha da üstlere taşınacaktır. Türkiye-Azerbaycan İş Forumu kapsamında iş dünyamızın temsilcileri 18 protokole imza atarak örnek bir duruş sergilemektedir. İşbirliği protokolü imzalayan kurum, üniversite ve firmalarımızı tebrik ediyorum” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir