Depreme karşı koymanın yolu denetimden geçiyor

İSTANBUL (İGFA) – Kesim temsilcilerinden Türk Ytong Genel Müdürü Tolga Öztoprak, 1-7 Mart 2024 tarihlerindeki Sarsıntı Haftası ile ilgili olarak çeşitli açıklamalarda bulundu.

Türkiye’nin sarsıntı gerçeğini her gün hafızalarda taze tutarak buna nazaran hareket etmesi gerektiğine dikkat çekti.

Türkiye’nin zelzele gerçeğini her gün hatırlaması gerektiğine vurgu yapan Tolga Öztoprak, “Depremi, zelzele olduğunda hatırlayıp vakit geçtiğinde unutmak, yokmuş üzere davranmaktan kaçınmalıyız. Zelzelelerde kaybedilen hayatları yerine koyamayız fakat zelzeleye sağlam binalar inşa ederek kayıpları en aza indirebiliriz. Ytong olarak bu gerçeği unutmadan çalışmaya, üretmeye; eğitime ve bilinçlendirme çalışmalarına dayanak vermeye devam edeceğiz” dedi.

GERÇEK KONTROLDEN GEÇEN BİNALAR AYAKTA

Tolga Öztoprak , sarsıntı sonrasında yapılan araştırmalarda standartlara uygun projelendirilen, projeye uygun nitelikli yapı materyalleri tercih edilen ve gerçek bir kontrolden geçen binaların sağlam bir halde ayakta durduğunun ortaya çıktığını belirtti. Tolga Öztoprak ayrıyeten “Standartlarına uygun üretilen gerecin, tekniğine uygun formda yerinde kullanılmasını sağlar, yerinde kontrol ve denetim hizmeti almalarını mecburî hale getirirseniz zelzeleye güçlü ve sağlam yapılar oluşur, aslında kural çok kolay ve adımlar çok net” dedi.

Tolga Öztoprak, zelzeleye sağlam yapılaşmada yapı gereçlerinin kıymetine dikkat çekerek “Deprem esnasında binalar, yapı tartısı ile orantılı biçimde zelzeleden etkilenirler. Daha hafif binalar inşa ettiğinizde binaya etkiyen zelzele yüklerini, zelzele risklerini de azaltmış oluyorsunuz. Bunun için hafif yapı materyaline gereksinim var. Biz Ytong olarak bu mevzuyu kurulduğumuz günden bu yana önemsiyor ve duvar bloklarımızı daha hafif hale getirmek için AR-GE çalışmaları yapıyoruz. Örneğin geçtiğimiz yıl piyasaya çıkardığımız Ytong 0,08 duvar bloklarımız sağlamlığından ödün vermeden standart gazbeton bloklara nazaran daha hem daha hafif hem de ısı yalıtım performansı daha yüksek bir gereç. Tüm üreticileri bu şuurla üretmeye ve binalarımızı daima birlikte güzelleştirmeye davet ediyoruz.” dedi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir