Elazığ çiftçisinden 134 milyon dolarlık Fairtrade pazarı hazırlığı

ELAZIĞ (İGFA) – Bölgenin önde gelen ailelerinden, eski milletvekili Faruk Septioğlu, irtibat akademisyeni Doç. Dr. Osman Vedüd Eşidir’i makamında ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Fairtrade projesi hakkında şu bilgileri verdi:

“Türkiye’nin sebze-meyve deposu Elazığ’da üretilen ziraî eserler, dünya ile rekabet edebilmesi için sürdürülebilirlik vizyonuna sahip olmalı. Dünyadaki tüketicilerin bizim eserlerimizi tercih etmesi için Fairtrade (Adil ticaret) logosu taşıması gerekiyor. Fairtrade sertifikalı eserler organiktir, plastik içermeyen ve biyolojik olarak tabiatta yüzde 100 parçalanabilen ambalajlar kullanırlar. Çiftçimiz, üretim yaparken doğayı korurken, tarım personelleri de hak ettikleri fiyatlarla istihdam edilir. Bu kapsamda, cet tohumuyla, genetiği korunmuş ve biyogenetik müdahaleye uğramamış besinleri, ilaçsız tarım metotlarıyla elde eden üreticileri destekleyeceğiz. Meydana getirilen eserler, pestisit (tarım ilacı) ve ağır metal analizlerinden geçirilerek satışa sunulacak”.

Şu anda 134 milyon dolar civarında bulunan etik besin (Fairtrade) dalının, 2027’de 200, 2032’de 280 milyon dolara ulaşmasınn beklendiğini tabir eden Doç. Dr. Osman Vedüd Eşidir, “Elazığ çiftçisi, uygulayacağımız proje ile bu pazara girerek hak ettiği hissesi alacaktır. Bu ortada, dünyadaki mevcut besinin yaklaşık yüzde 60-80’i bayanlar tarafından yetiştiriliyor. Buna karşın bayanlar elde edilen kârın çok azını alırlar. Biz bu proje kapsamında bayanlarımıza hak ettikleri pahası, saygıyı sunacağız” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir