İngiltere Yüksek Mahkemesi sığınmacıları Ruanda’ya gönderme planınını hukuka uygun buldu

İngiltere’de Yüksek Mahkeme, hükümetin, ülkeye gelen birtakım sığınmacıları, iltica müracaatlarını değerlendirmeden Ruanda’ya gönderme planının hukuka uygun olduğuna hükmetti. Lakin mahkeme hükümetin gönderilecek birtakım sığınmacıları seçerken, özgül şartlarını gerektiği biçimde değerlendirmediğine karar verdi.

Yüksek Mahkeme kararı böylelikle hükümet açısından tam bir zafer olmadı. Kararda geçtiğimiz ilkbaharda Ruanda’ya gidecek birinci küme olarak seçilen sekiz sığınmacının şartlarının tekrar kıymetlendirilmesi gerektiği belirtildi.

İngiltere hükümeti Nisan ayında, yasa dışı yollardan teknelerle ülkenin kıyılarına çıkan sığınmacıların Ruanda’ya gönderileceğini ve iltica müracaatlarını orada yapmaları gerektiğini açıklamıştı.

Hükümet bu planını, İngiltere’ye denizden küçük teknelerle gelen sığınmacıların sayısını azaltacağını ve daha ekonomik olacağını söyleyerek savunmuştu.

Hatta İçişleri Bakanı Suella Braverman Ekim ayında, “sığınmacıları taşıyan birinci uçağın Ruanda’ya hareket edişini görmeyi düşlediğini” söylemişti.

Fakat İngiltere’deki insan hakları, mülteci ve göçmen hakları kümeleri ve kimi hukukçular mahkemede bu plana itirazlarını sundular ve Ruanda’nın sığınmacılar için inançlı bir yer olmadığını söylediler.

Hükümetin Nisan ayında sunup Haziran’da uygulamayı umduğu Ruanda planı, son anda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin müdahalesiyle engellenmişti.

Muhafazakar Parti hükümeti ve İçişleri Bakanı Braverman o günlerde bunun İngiltere hukukuna dışarıdan bir müdahale olduğunu söyleyerek Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nden çıkmanın mümkün olduğunu ima etmişlerdi.

Mahkemenin bugünkü kararı hükümet için kısmi bir zafer olsa da bu Ruanda uçuşlarının yakında başlayabileceği manasına gelmiyor.

Uzmanlar, bu karara çok sayıda itiraz yapılacağını ve sürecin uzayacağını düşünüyor.

Hükümet kararı pahalandırmak üzere bugün bir toplantı planlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir