RMK MARINE’den rüzgâr enerjisiyle çalışacak yelkenli Ro-Ro gemisi

RMK MARINE, öngörülen misyon profiline nazaran yüzde 90’a varan oranda rüzgâr gücünün itme gücüyle çalışacak ticari yelkenli Ro-Ro gemisi için açılan milletlerarası ihaleyi kazanarak, kendi segmentinde dünyadaki birinci örneklerinden biri olacak geminin inşası için Fransız şirket Neoline Armateurs ile mukavele imzaladı.

RMK MARINE, Fransız şirket Neoline Armateurs ile 28 Kasım 2022’de kontrat imzaladı. Kelam konusu kontrat gerekli şartların yerine getirilmesini takiben 6 Ocak 2023’te yürürlüğe girdi ve kesin muahede Fransa’nın Nantes kentinde tarafların iştirakiyle gerçekleştirilen merasimle kamuoyuna duyuruldu.

2025 yılında teslimi planlanan ve konsept ismi Neoliner olan 136 metre uzunluğundaki RoRo gemisinde yüksek düzeyli entegrasyon ve otomasyon içeren navigasyon ve yelken donanımı denetim sisteminin yanı sıra rüzgâr ve deniz şartlarını kıymetlendirerek optimum seyir rotası ve hızı belirleyen akıllı sensörler yer alıyor.

20 kişilik gemi işçisi ve 12 yolcu kapasiteli ömür mahalleri bulunuyor

Gemide ayrıyeten yelken donanımı ile seyir için uygun rota belirleme sistemi, hafif, dayanma gücü yüksek ve katlanabilir karbon fiber iki direk üzerine konumlandırılan özel materyalden üretilmiş katlanabilir yelkenler de bulunuyor. 

Toplamda 3000 m2’lik yelken alanı, 20 kişilik gemi çalışanı ve 12 yolcu kapasiteli ömür mahalleri ile hayat dayanak sistemlerine sahip Neoliner’ın 6300 tonluk kargo taşıma kapasitesi bulunuyor. Bu tıpkı vakitte 321 adet otomobil, 265 adet 20’lik konteyner yahut 125 adet 40’lık konteynere eş kıymet kapasiteye denk geliyor. 

RMK MARINE Genel Müdürü Adnan Nefesoğlu “IMO’nun dekarbonizasyon ve sera gazlarını azaltma amaçlarıyla uyumlu bir formda müşterilerimize yenilikçi ve etrafla azami uyumlu tahliller sunuyor, başta rüzgâr gücü olmak üzere yenilenebilir güç kaynaklarının kendi bölümümüzde de uygulama alanı bulmasını çok değerli buluyoruz” diye konuştu.

Neoline Armateurs ismine konuşan CEO Jean Zanuttini ise şu konuları tabir etti:

“Başlangıçta birçok açıdan imkânsıza yakın görünen bu projeyi birlikte başarmış olmanın gururunu yaşıyoruz. Günümüzün en büyük meseleleri ortasında yer alan iklim değişikliğinin her gün farklı alanlarda karşımıza çıktığı bir ortamda, rüzgâr gücünün ticari gemiler için kullanılmaya başlanması, giderek karmaşıklaşan güç problemine yarar odaklı bir tahlil sunuyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir