Tarihin En Uzun Kasırgası: 99 Kişi Öldü, Çok Sayıda Kişi Kayboldu

Malavi’de, Freddy Kasırgası nedeniyle en az 99 kişi ömrünü yitirdi, çok sayıda kişi ise  kayboldu. Olaya ait açıklamalarda bulunan Dünya Meteoroloji Örgütü, birinci sefer geçen ay oluşarak 21 Şubat’ta Madagaskar’ı, 3 gün sonra da Mozambik’i etkileyen Freddy’nin, tarihin en uzun süren kasırgası olabileceğine dikkat çekti.

Ulusal Afet İdare Yönetimi Müdürü Charles Kalemba, yerel basın mensuplarına yaptığı açıklamada, felaket nedeniyle ölenlerin sayısının 99’a çıktığını, kaybolanları arama kurtarma çalışmalarının sürdüğünü tabir etti. Fırtınadan dolayı 134 yaralı olduğunu kaydeden Kalemba, ölenlerin 85’inin Blantyre kentinden olduğunu lisana getirdi.

Şiddetli rüzgar ve yağmurun yol açtığı sellerden dolayı Blantyre kentinde onlarca konut ziyan gördü. Ayrıyeten, taşkın ve selden dolayı kentin içerisindeki kimi bölgelere erişim sağlanamadığı belirtildi. Kimi bölgelerde eğitime orta verildiği ülkenin komşusu Mozambik’te de fırtınanın tesiri hala sürüyor.

Olaya ait açıklamalarda bulunan Dünya Meteoroloji Örgütü, birinci kere geçen ay oluşarak 21 Şubat’ta Madagaskar’ı, 3 gün sonra da Mozambik’i etkileyen Freddy’nin, tarihin en uzun süren kasırgası olabileceğine dikkat çekti. Madagaskar’da yaklaşık 226 bin, Mozambik’te ise 163 bin kişinin olumsuz etkilendiği birinci kasırgada, onlarca kişi hayatını kaybetmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir