Uzmanlar açıkladı: İşte yetişkinlerin en az uyudukları dönem…

Hastalıklara karşı koruduğu ve zihinsel sıhhati sağladığı için uyumak yetişkinlerde son derece kıymetli. Lakin yeni bir araştırmaya nazaran uyku mühleti yetişkinlerde yaş ilerledikçe istikrarlı bir formda azalıyor.

Yetişkinler ortalama yedi saat uykuda geçirirken araştırmada bu mühletin, 30’lu yaşlarının başlarında istikrarlı bir halde azaldığı görülüyor. Araştırmacılar 33 ila 54 yaşları ortasındaki orta yetişkinlik yıllarında uyku eksikliği yaşamayı ise günlük gerilimlerle, çocuk yetiştirmeyle ilişkilendirdi.

İnsanların günlük olarak aldıkları uyku ölçüsünün zihinsel sıhhat, bilişsel yetenek ve kardiyovasküler güç dahil olmak üzere genel sıhhat üzerinde son derece kıymetli bir tesiri var, fakat son araştırmalar uyku kalitesinin müddetinden daha değerli olduğunu ileri sürüyor.

DÜNYA GENELİNDE BU YAŞLARDAKİ YETİŞKİNLER DAHA AZ UYUYOR

Araştırmayı yürüten University College London’dan sinirbilimci Prof Hugo Spiers, “Dünya genelinde insanların orta yetişkinlik periyodunda daha az uyuduğunu, lakin ortalama uyku mühletinin bölgeler ve ülkeler ortasında değiştiğini bulduk” dedi.

Bilim insanları, Sea Hero Quest isimli akıllı telefonlara indirilen bir uygulamadan toplanan şahsî dataları inceledi. Tahlil, 63 ülkeden 730 binden fazla kişinin raporlarını içeriyordu. Uygulama, kullanıcıların ne kadar uyuduklarını sorarken, uyku müddeti ile hafıza ortasındaki bağ hakkında da bilgi toplamayı amaçlıyordu.

ÜLKEDEN ÜLKEYE DEĞİŞİKLİK GÖSTERDİ

Arnavutluk, Slovakya, Romanya ve Çek Cumhuriyeti üzere Doğu Avrupa ülkelerindeki beşerler her gece 20 ila 40 dakika fazladan uyuduklarını bildirirken, Filipinler, Malezya ve Endonezya üzere Güneydoğu Asya ülkelerindeki beşerler en az uyuyanlar ortasındaydı.

Araştırmada yedi saatlik uykunun, bilişsel fonksiyon için en uygun müddet olduğu görüldü.

Çalışmada azalan uyku müddetleri ile ilgili şu argümanlara yer verildi: “Orta yaştaki uykudaki bu tıp azalmalar, daha evvel çocuk bakımı ve çalışma ömrünün talepleriyle ilgiliydi. 53 yıl sonra bildirilen artan uyku, muhtemelen çocuk yetiştirme sorumluluklarındaki azalma ve orta yaşta daha az uyumaya neden olan öbür faktörlerin hafiflemesiyle bağlantılı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir